FWB – co to znaczy i jak tego nie spieprzyć?

Nie raz zdarzyło nam się widzieć na profilach randkowych tajemniczy skrót „Interesuje mnie tylko relacja FWB” albo „FWB ONS”. Rozszyfrowanie go jest dziecinnie proste, bowiem relacja typu friends with benefits oznacza stały związek dwóch osób, który polega na byciu przyjaciółmi i uprawianiu seksu ze sobą, bez pakowania się w romantyczny związek.

Co to znaczy FWB czyli podstawy związku friends with benefits

Nawiązanie przyjaźni z korzyściami może być bardzo wyzwalającą zabawą. W końcu to połączenie bez żadnych zobowiązań między dwojgiem ludzi, którzy naprawdę się lubią i ufają sobie nawzajem. Seks randki i sporo śmiechu w jednym? Kto o tym nie marzy?

Ale oczywiście nie musi to oznaczać, że relacja friends with benefits nie jest nieskomplikowana. Dochodzi przecież kwestia emocjonalnego zaangażowania, a jako że w przypadku tego typu relacji nie tworzy się między ludźmi prawdziwy związek, to friends with benefits niekiedy kończy się w smutny sposób. 

Trudno jest określić jednoznacznie zbiór zasad dotyczących przyjaźni z korzyściami – każda sytuacja jest inna. Jednak łączy je jedno: potrzeba dobrej, staromodnej komunikacji. Zawsze dobrze jest porozmawiać o tym, jakie są oczekiwania. Poprosiliśmy ekspertów o najlepsze porady na temat poruszania się w tego typu relacjach.

Friends with benefits – zasady takiej relacji

W związkach typu FWB najlepiej być tak przejrzystym i szczerym jak tylko to możliwe. Ważne jest to, aby być otwartym na kompromisy, nigdy nie osądzać drugiej osoby i zawsze prowadzić dialog. Pomocne jest również prowadzenie rozmów w miejscu neutralnym.

Zawsze mów za siebie i szczerze opowiadaj o tym, czego chcesz i czego oczekujesz. Chcesz wyraźnego odróżnienia seksu od uczucia? Super. To właśnie oznajmij swojemu kumplowi, ażeby nie pomylić rodzaju relacji.

Nie oczekuj, przyjaźń przerodzi się w trwały związek romantyczny

Upewnij się, że odpowiada Ci ta realcja i że nie oczekujesz niczego więcej poza tym co możesz otrzymać. „Ważne jest, aby mieć świadomość własnych prawdziwych intencji i uczuć, kiedy zawiera się takie porozumienie”. Musisz ze swoim potencjalnym partnerem obgadać kwestie tego, czy przelotne znajomości wchodzą w grę, czy w “prawdziwym życiu” otwarcie mówicie o tym, że tworzycie związek FWB itp. 

Sex friends – jak tego nie spieprzyć?

Rozmawiaj ze swoim FWB i upewnij się, że oboje oczekujecie tego samego i nic się nie zmieniło. Musisz mieć pewność, że oboje stoicie po tej samej stronie. „Jeśli w pewnym momencie zbyt dobrze się bawisz i chcesz spędzać coraz więcej czasu ze swoim FWB, być może nadszedł czas, aby ponownie ocenić sytuację”, dodaje trener relacji Ellin Bolin. „Jeśli zbytnio się przywiązujesz, czas na dyskusję i analizę sytuacji”.

Tajemnice udanego układu friends with benefits

Pozornie nieistotne rozmowy typu „Hej, chce tylko się upewnić, że nic między nami się nie zmieniło” mogą mieć naprawdę wielki wpływ na relację i zapobiec problemom w przyszłości. Mogą również przyczynić się do wzmocnienia przyjaźni i zaufania. „Jeśli emocje ewoluują u jednego lub obojga, ponownie przeprowadź rozmowę i ponownie oceń swój związek z FWB. Związek FWB może się zmieniać szybciej niż to pozornie się wydaje.

Rozmawiajcie o tym co potem

Opracujcie PR-ową strategię, szczególnie jeśli należycie do tej samej grupy przyjaciół. Czy chcecie trzymać waszą relację w tajemnicy? Czy na serwisach randkowych w dalszym ciągu możecie szukasz swojej drugiej połówki?

Czy będziecie mówić o tym otwarcie i dzielić się szczegółami z innymi? To nie jest coś co powinno zostać ominięte i bez ustalenia szczegółów przez obie strony.

Określ podstawowe zasady

Czy będziecie u siebie nocować? Czy jedzenie razem śniadania jest dozowolone? Niby proste pytania, a jednak należy już na początku ustalić co jest dozwolone, a co uznajecie za przekraczanie granicy.

➡️ PORTAL KTÓRY WYGRAŁ ZESTAWIENIE TOP5 RANDEK  ⬅️

Wiedz, gdzie postawić granicę

Nawet jeśli są to najlepsze orgazmy, jakie kiedykolwiek miałeś, to nie to samo, co posiadanie romantycznego partnera. Pamiętaj, że nie budujesz intymnego związku, a po prostu dobrze się bawisz i korzystasz z życia.

Wyczuj swoją strefę komfortu

Poznaj swoje granice. Im więcej o nich wiesz tym lepiej. Nie wahaj się zabrać głosu w dowolnym momencie i mówić o tym co czujesz. Spotkania na seks muszą być przede wszystkim świetną zabawą i nie mogą sprawiać, że poczujesz się źle w którymkolwiek momencie Waszego „układu”.

Upewnij się, że się zabezpieczacie

W zależności od określonych zasad jedno z was może nawiązać kontakt z wieloma osobami. I to świetnie! Tylko upewnij się, że jesteś bezpieczny. Jeśli jest to związek heteroseksualny, prawdopodobnie dobrze jest poinformować partnera, jakiego rodzaju antykoncepcji używasz. Dobrze by było również poddać się testom na choroby przenoszone drogą płciową. „Chociaż istnieje wiele przypadkowych związków, według Skyn ​​Condoms Millennial Sex Survey, tylko 6 procent młodych osób donosi, że pozostaje w swobodnym związku z tylko jednym partnerem”, mówi Morse. „Więc jeśli jesteś w więcej niż jednym, zdecydowanie musisz poinformować swojego nowego FWB i oczywiście używać prezerwatyw za każdym razem.

Czy seksu bez zobowiązań mi wystarczy?

Zawsze lepiej jest rozmawiać o końcu zanim to jeszcze nastąpi – mówi Wendi Dumbroff, ekspert ds. Relacji. Co jeśli ktoś z Was spotka kogoś z kim chce się związać na stałe? Albo gdy któreś z Was zdecyduje, że taka realcja już mu nie odpowiada? Wizualizacja końca może być trudna, ale potencjalnie pozwoli zaoszczędzić wiele bólu i problemów.

Oczywiście upewnij się, że jest fajnie!

Mimo wszystkich okropności związanych z obecną sytuacją społeczno-polityczną jednym błogosławieństwem jest to, że możemy uprawiać seks z kimkolwiek chcemy, kiedy tylko chcemy, jeśli okoliczności na to pozwalają – i nie musi to być ktoś, z kim jesteśmy w stałym związku. Seks może być świetnym sposobem na odstresowanie się, ma więcej niż kilka niesamowitych korzyści dla zdrowia i urody i jest naprawdę świetną zabawą. Więc kontroluj fakt, że ta relacja daje ci radość, a jeśli tylko przestanie – zakończ ją i znajdź kogoś lepszego na portalu randkowym!