Jak się odkochać? Porady na temat nieszczęśliwej miłości

Większość ludzi zgodzi się, że generalnie nie można nic poradzić na to, kogo kochamy. Ale w niektórych okolicznościach wszystkim czego pragniesz, może być chęć, żeby się odkochać. Bo może kochasz osobę, która nie czuje do Ciebie tego samego?

Może kochasz osobę, która nieustannie udowadnia, że ​​nie leży mu na sercu Twoje dobro? A może Ty i Twój partner bardzo się kochacie, ale istnieje między wami zbyt wiele różnic, by utrzymać trwałe partnerstwo?

Niezależnie od sytuacji, miłość to bardzo skomplikowane uczucie. Bo nawet jeśli jest jasne, że związek nie przynosi Ci żadnych korzyści, wyłączenie uczuć może wydawać się po prostu niemożliwe.

Jak się odkochać w przyjacielu?

Na co dzień jesteśmy uczeni jak kochać i być hojnym w miłości. Uczymy się dbać, dzielić się i dawać. Stajemy się odważni i podejmujemy ryzyko. W życiu pojawia się tylko jeden niedopuszczalny żal, a mianowicie żal, że nie okazujemy miłości komuś, komu powinniśmy.

Każdego dnia, gdy wita nas lista sposobów doskonałego kochania człowieka, zapominamy, że jest też miejsce na nauczenie się, jak nie kochać. Zapominamy, że musimy nauczyć się odpuszczać i pamiętać, że nie każda bitwa jest warta naszych sił. 

Zapominamy, że czasami musimy pozwolić, aby nasze umysły zdobyły nasze serca, ponieważ nasze serca są zbyt zamglone emocjami, aby świadomie podejmować decyzje.

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu przeżył zawód miłosny. Mam przyjaciółkę, która parę dni temu rozstała się ze swoim długoletnim partnerem. Zadzwoniła do mnie, opowiadała mi o tym, jak źle się czuje, jak jest jej smutno i spytała mnie “jak się odkochać w przyjacielu?”. 

Powiedziałem jej (dość banalnie), że musi po prostu przeczekać trochę, znaleźć swoje nowe hobby i pewnego dnia zda sobie sprawę, że już nie liczy dni od rozstania ze swoim partnerem. Po pewnym czasie poznasz nowych ludzi i po pewnym czasie po prostu zapomnisz o nieszczęśliwej miłości. 

Choć oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że łatwo powiedzieć, że czas leczy rany, to jest w tym sporo prawdy. 

Nie tak łatwo jest się odkochać

Doświadczyłem wielu rozstań zapoczątkowanych przez osoby, które kochałem. Zawodziło mnie to, ale nauczyłem się być silnym człowiekiem i odpuszczać. Pomimo tego, ile razy byłem zmuszony do podjęcia decyzji o odkochaniu się, nadal nie opanowałem tej sztuki. Konieczność zrobienia tego zawsze mnie zaskakiwała – za każdym razem.

Odrzucenie miłości to walka

To trochę jak płynięcie pod prąd. Walczysz z naturalnym przepływem Twoich emocji. Jest to sprzeczne ze wszystkim, czego pragnie Twoje serce. Ono walczy o trzymanie się każdego kroku, który chcesz wykonać.

Ten, kto próbuje się odkochać wie, że to boli

Kochanie innej osoby jest jednym z najlepszych uczuć na świecie, a pozbycie się tego oznacza odebranie możliwości doświadczania radości. Odrzucać kogoś, znaczy czuć jego usta na Twoich i jego dłoń pieszczącą Twoją, jednak Ty walczysz z każdym mięśniem Twojego ciała, który mówi Ci, żebyś to odwzajemnił.

Nie wiesz jak się odkochać? Zacznij kochać siebie

W tych momentach, w których stawiasz go na pierwszym miejscu, a on zapomina zrobić to samo, pamiętaj, aby postawić siebie na pierwszym miejscu. Nie możesz kochać kogoś, zamiast kochać siebie i nie możesz kochać kogoś, kto nigdy Cię nie pokocha.

Przeżywając nieszczęśliwą miłość zmagamy się często w masą negatywnych emocji i w momencie największego bólu wydaje nam się, że nic nie ukoi naszego złamanego serca. 

Czasami życzymy tej drugiej osoby samych złych rzeczy, innymi razy płaczemy podczas powrotu z pracy. I choć przeżycie tak silnych emocji sprawia, że stajemy się silniejsi, to musisz sobie uświadomić, że niekiedy najlepszym rozwiązaniem jest fachowa pomoc.

Udanie się do psychologa, terapia i praca nad sobą może zaowocować lepszą przyszłością dla nas, i naszych przyszłych partnerów.  Każdy, kto zastanawia się nad tym, jak się odkochać wie, jak bardzo to boli, ale wie też, że jest to niezbędne dla każdego, kto kocha siebie i szanuje swoje uczucia.

Miłość to oczywiście niesamowite uczucie. Ale gdy nie wszystko idzie zgodnie z planem, wiedza o tym, jak się odkochać w chłopaku (lub dziewczynie) może się przydać. I nie – nie wystarczy zjeść kubeł lodów żeby zapomnieć o nieszczęśliwej miłości – to nie jest odpowiedź na pytanie jak się odkochać. Mówię to z własnego doświadczenia.

Każdy chce być zakochany, bo to naprawdę niesamowite uczucie – tak silnych emocji, jak przy powiedzeniu “kocham kogoś” nie da cię odczuć bez wyskoku z samolotu ze spadochronem. Lecz nie zawsze życie jest tak kolorowe i niekiedy zawód miłosny sprawia, że na długie miesiące tracimy chęć do czegokolwiek. 

Już na samym początku musisz zdać sobie sprawę, że w podróży po odkochaniu się odczujesz sporo negatywnych emocji, a za sytuację, w której się znalazłeś (-łaś) prawdopodobnie będziesz obwiniać innych (najbardziej się dostanie tej drugiej osobie…).

Innymi razy szukasz odpowiedzi na pytanie (jak najszybciej) jak się odkochać w przyjacielu. Jest to często spotykany problem, kiedy to jeden z przyjaciół zakochuje się w drugim.

Problemem jest to, że żaden z nich nie widzi siebie w związku, a tym samym nie chcieliby oni stracić swojej przyjaźni. Co robić w wypadku, gdy nieodwzajemniona miłość do naszego przyjaciela musi jak najszybciej “zniknąć”? 

Przejrzyj porady naszej redakcji na temat tego, jak się odkochać. 

Jak się odkochać- małe kroki, które robią wielką różnicę

Kilka razy w życiu ryzykowałem i wszystko kończyło się na nieodwzajemnionym uczuciu. Bycie odrzuconym nie jest zabawne, spędzanie nocy na płaczu i przewijaniu sytuacji w głowie to nie jest idealny sposób na spędzenie popołudnia. Ale jest to coś, czego wielu z nas doświadczy. Nie traktuj tego jako czegoś negatywnego – to życie.

Chociaż muszę przyznać, byli faceci, którzy przestraszyli mnie bardziej niż inni, niektórzy naprawdę traumatycznie. Zajęło mi dużo więcej czasu, zanim się z nimi uporałem, a może nadal nie jestem w pełni ponad nimi. Jednak nie budzę się w nocy, myśląc o tym… już. Więc nauczenie się, jak się odkochać, nie jest łatwe, ale jest możliwe.

# 1 Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak się odkochać, to uświadom sobie, że nie chodzi o to, żeby nie kochać

Może brak miłości to niewłaściwe słowo, ale nie chodzi o to, żeby ich nie kochać. Jeśli naprawdę kochasz, zawsze będziesz kochać tę osobę. Chodzi bardziej o zaakceptowanie faktu, że związek między wami nie jest teraz możliwy.

Nie wiem, czy wrócicie do siebie, czy nie, ale nie możesz na nich czekać. Chodzi o naukę odpuszczania.

# 2 Zaakceptuj to – czasami to nieszczęśliwa miłość i musisz po prostu się odkochać w dziewczynie

Lub chłopaku oczywiście. Jeśli chcesz wiedzieć, jak się odkochać i zapomnieć o nieszczęśliwej miłości, musisz zaakceptować fakt, że tak się nie stanie. Związek, tak, to się nie udaje.

Wiem, że chcesz jak najbardziej starać się utrzymać wszystko razem lub sprawić, by ktoś był z tobą, ale nie możesz tego zrobić. Ten sposób zawodzi. Zaakceptuj fakt, że to koniec. To trudne, ale masz to zrobić. 

# 3 Zerwij kontakt – to na pewno pomoże na początku

Jeśli chcesz się z czymś uporać przestań się kontaktować lub niech przestanie się z tobą kontaktować osoba o której ciągle myślisz. Kiedy próbowałem się pozbyć mojego byłego, ciągle do mnie dzwonił, co nie pomogło. Pomyślałem, że możemy być przyjaciółmi, ale nie od razu, to nie działa.

Potrzebujesz przynajmniej trzech miesięcy bez kontaktu, aby samotnie żałować, na osobności. Powiedz im, że potrzebujesz swojej przestrzeni i powinni ją szanować. Jeśli nie szanują Twojej przestrzeni, to naprawdę Cię nie kochają. Czerwona flaga, ludzie! 

# 4 Nie dowiesz się jak się odkochać pakując się od razu w kolejny związek

Jak możesz przeboleć kogoś i nauczyć się jak się odkochać, skoro już się z kimś innym obściskujesz? Nauka odkochania się nie działa w ten sposób. Potrzebujesz czasu na samodzielne przetworzenie swoich emocji.

Jeśli spieszysz się z nowym związkiem, nie jesteś szczery wobec siebie ani tej nowej osoby. Nie odbijaj się, bo boisz się być sam na sam ze swoimi myślami, obejmij je.

# 5 Chcesz wiedzieć jak się odkochać w chłopaku? Daj sobie czas

Wiem, że istnieją równania, które pomogą Ci dowiedzieć się, jak długo będziesz smutny po usunięciu daj osoby ze swojego życia. Równania są gówniane. Posłuchaj, twoich emocji nie da się zmierzyć równaniem matematycznym. Każdy jest inny.

Niektórym ludziom może to zająć tygodnie, niektóre miesiące, a innym lata. Wciąż nie rozumiem jak to było w przypadku ostatniego faceta, z którym się spotykałem – byliśmy razem przez trzy tygodnie, a to było rok temu. Nie ma limitu czasu.

# 6 Skoncentruj się na sobie

Wiem, że wszyscy ci mówią: „skup się na sobie”. Chociaż jednocześnie kiwasz głową na ich rady, prawdopodobnie myślisz: „Co to do cholery ma znaczyć?” Rozumiem. Ale mają rację.

Mają na myśli to, że masz robić rzeczy, które cię uszczęśliwiają. Skoncentruj się na robieniu rzeczy, które dają Ci radość. Nadszedł czas, aby stać się własną osobą.

Pamiętasz, że lubiłeś malować? Pamiętasz, jak uwielbiałeś jeździć na rowerze wzdłuż rzeki? Zrób to i zrób to teraz. 

# 7 Usuń go/ją na portalach społecznościowych

To najtrudniejsza rzecz do zrobienia. Przestałem obserwować mojego byłego ze wszystkich mediów społecznościowych i wierz mi, to było tak, jakbym usunął go ze swojego życia, usuwając go z pamięci. Co w pewnym sensie jest tym, co robisz.

# 8 Nie myśl tylko o dobrych czasach, przypomnij gdzie druga osoba nie była tak świetna

Wiem, że masz zamiar powtarzać dobre chwile, które miałeś z nimi w głowie. Zaufaj mi bo mówię to z autopsji. Analizuję każdą rzecz, którą kiedykolwiek powiedzieli, wyraz ich oczu – całe to gówno. To normalne i nie zamierzam ci mówić, żebyś tego nie robił.

Jeśli to zrobisz, to w porządku. Ale musisz sobie przypomnieć, jak naprawdę było między wami. Trzymaj te wspomnienia blisko siebie, ponieważ chwile spędzone z tą osobą nie zawsze były szczęśliwe. 

# 9 Być może przyda Ci się fachowa pomoc

Mówię to, ponieważ chociaż myślę, że twoi przyjaciele i rodzina mogą zapewnić ci wsparcie, prawdopodobnie mają dość słuchania tej historii. Bez urazy.

Pamiętam przeszklone spojrzenie mojego przyjaciela, kiedy opowiedziałem historię po raz 80. Nie zawsze będą w stanie udzielić Ci potrzebnej pomocy. Rozmowa z terapeutą to świetny sposób na przetworzenie rzeczy w umyśle. Ponadto zapewniają widok z lotu ptaka, którego potrzebujesz.

# 10 “Samo przejdzie” to nie jest odpowiednie nastawienie

W swoim życiu nie raz sama podchodziłam do różnych spraw w ten sposób. Miałam nadzieję, że jeśli dam sobie trochę czasu, to miłość sama przejdzie. I po części tak jest. Ale nie do końca.

Dobrze jest być samemu, gdy masz do czynienia ze swoimi emocjami. Potrzebujesz tego osobistego czasu dla siebie, więc jestem pro-sam na sam. Jeśli jednak nie widujesz już swoich znajomych, wtedy pojawia się problem.

Musisz upewnić się, że przeznaczysz określoną ilość czasu w tygodniu na spotkanie z grupą wsparcia, AKA, przyjaciółmi i rodziną. Pomogą ci się śmiać i wprawią w dobry nastrój.

# 11 Poznaj nowych ludzi

Wiele ekspertów zwraca uwagę na to, jak ważne jest poznawanie w tym czasie nowych osób. Nie muszą to być ludzie, z którymi chcesz uprawiać wyłącznie seks, nie o to mi chodzi. Chociaż ogólnie powinieneś poznawać nowych ludzi. Wiem, że ta osoba zajęła Ci dużo czasu, wiem, że zainwestowałeś w nią swój wolny czas.

Teraz, gdy nie ma ich w pobliżu, możesz wypełnić ten czas pozytywnymi ludźmi. Wyjdź ze znajomymi, chodź na nowe zajęcia i poznawaj ludzi dzięki temu. Zasadniczo otaczaj się ludźmi, którzy lubią to samo co Ty. 

# 12 Warto spróbować zmienić coś w swoim wyglądzie

Idź, obetnij i ufarbuj włosy, zrób paznokcie, kup nowy strój. Nie obchodzi mnie, co to jest, ale zrób coś, co zwiększy twoją samoocenę i sprawi, że poczujesz się tak, jak kiedyś.

Wiem, że to brzmi trochę PG-13, ale to prawda. Idź, obetnij i ufarbuj włosy, zrób paznokcie, kup nowy strój. Nie obchodzi mnie, co to jest, ale zrób coś, co zwiększy twoją samoocenę i sprawi, że poczujesz się tak, jak kiedyś.

# 13 Zorganizuj sobie szybko jakiś wypad

Nie musisz podróżować po całym świecie, to znaczy możesz, nie mówię, że to jest złe. Ale możesz też zrobić sobie weekendowy wypad. Zasadniczo usuń się ze środowiska. Siedzenie w domu przez cały dzień i noc i oglądanie romantycznych filmów nie wystarczy.

Wydostań się ze środowiska, które przypomina ci tę osobę. Pomaga to oczyścić umysł i zyskać perspektywę .

# 14 Pomyśl o tym, co poszło nie tak

Jakie były problemy waszego związku? Kiedy spędzasz trochę czasu na żałobie, czas przyjrzeć się problemom w związku. To ulica dwukierunkowa. Będą rzeczy, które zrobiłeś, do których powinieneś się przyznać.

Jasne, macie ze sobą wiele wspólnego, ale musicie zobaczyć, co poszło nie tak. W ten sposób możesz wykorzystać te informacje i akceptację do samorozwoju i następnego związku.

Nauczenie się, jak się odkochać nie jest łatwe i nie stanie się to z dnia na dzień. Nie próbuj jednak przepychać się przez swoje emocje, przejdziesz dalej, kiedy będziesz gotowy. Powodzenia!

#15 Porozmawiaj z terapeutą i poszukaj porad profesjonalistów

„Kwestie sercowe mogą sprawić, że znajdziemy się w miejscu, gdzie naprawdę boli” – mówi ekspert i zaleca terapię jako pomocne źródło informacji, gdy:

– ciężko jest Ci żyć tak, jak zwykle;

– czujesz się zdezorientowany swoimi uczuciami;

– masz problemy z uznaniem lub zaakceptowaniem swoich uczuć;

– przez rozstanie nie potrafisz normalnie funkcjonować.

Terapia zapewnia bezpieczną, nieoceniającą przestrzeń do badania emocji i omawiania strategii produktywnego radzenia sobie z nimi. Terapeuta może również nauczyć Cię umiejętności radzenia sobie z tymi uczuciami, dopóki ich intensywność się nie zmniejszy. Zawsze najlepiej od razu zwrócić się o profesjonalną pomoc, jeśli masz myśli samobójcze lub poczucie ciągłego niepokoju.