Randki w sieci – najlepsze porady randkowe

Portale randkowe są coraz popularniejszym sposobem na poznawanie nowych ludzi, zawieranie nowych znajomości, a nawet poszukiwanie miłości. Na portalu randkowym możemy poznać setki użytkowników, dowiedzieć się czym jest idealna randka i dobrze się bawić.

Randki online są zabawne, fajne, ekscytujące, pouczające, ale czasem są też niezręczne, powtarzalne i pracochłonne. Jakie na pewno nie są? Proste. Są przeciwieństwem łatwości. Czego jeszcze należy się spodziewać po nieco niegdysiejszej definicji randkowania określanego jako: „serii spotkań towarzyskich pary, która chce się pobrać”, czy też pojedynczej randki jako „romantycznego spotkania”? 

Zacznijmy od presji. Oczywiście dzisiaj mamy bardziej płynne rozumienie tego terminu, co jednocześnie czyni go bardziej zabawnym, mniej konsekwentnym i sztywnym, ale może też znacznie komplikować sprawę.

Kiedy zaczęłam liczyć, na ilu pierwszych randkach byłam w ciągu jednego roku, straciłam rachubę przy dwudziestej. Zastanawiając się nad wszystkimi tymi pierwszymi spotkaniami, to, co rzuciło mi się w oczy, zawęża wnioski wyciągnięte z każdego doświadczenia.

Po drodze spotkałam kilku nienajlepszych partnerów, uciekłam z kilku tragicznych pierwszych randek, miałam kilka fajnych przelotnych romansów, przeżyłam ogromne rozczarowanie i niespodziewanie poznałam mojego obecnego partnera.

Skoro już tak wiele o mnie wiecie, to teraz opowiem wam, czego nauczyłam się podczas tych dwudziestu randek. Zebrałam wszystkie te lekcje i przekształciłam je w listę sugestii, przypomnień i wskazówek, którymi warto się podzielić na temat poruszania się po różnych fazach randkowania.

Te 18 rad obejmuje rozważania dotyczące pierwszej randki, kilku randek oraz kilku miesięcy trwania związku. Mam nadzieję, że pomogą Ci stworzyć Twój własny kodeks randkowy.

Randki w sieci, a granice

Jeśli nadal zastanawiasz się, jakie i gdzie są Twoje granice, nie martw się, to nie problem. To samo dotyczy odkrywania i egzekwowania ich tylko w połowie. To, z czym czujesz się komfortowo i czego szukasz u partnera, będzie się zmieniać w zależności od Twojego aktualnego stylu życia, systemu wsparcia, ambicji i chemii między wami. Chociaż fajnie jest być elastycznym, ważne jest, aby Twój partner szanował Twoje granice.

Według ekspertów randkowych ustalanie zdrowych granic oznacza mówienie o tym, czego potrzebujesz i kiedy nie czujesz się komfortowo. Uważaj jednak, aby nie być zbyt sztywnym.

Jeśli będziesz zbyt surowo podchodzić do rzeczy, które lubisz lub nie, które zrobisz lub nie, możesz przegapić nowe doświadczenia, które mogłyby rozwinąć Twoje osobiste horyzonty lub poszerzyć światopogląd. Bądź ciekawa i zadawaj pytania o rzeczy, których nie znasz, nawet jeśli martwisz się, że możesz brzmieć głupio dla swojego partnera. Nigdy nie wiesz, czego możesz doświadczyć, a czasami może okazać się, że to było dokładnie to, czego potrzebujesz.

Umawiając się na randki przez Internet czeka Cię wiele niezręcznych chwil i nie ma w tym nic złego

Doświadczyłam przypadkowego przyłożenia łokcia do tchawicy podczas pierwszego uścisku, zaśnięcia przy stole, zamknięcia się drzwi z mieszkania pod koniec randki, zapomnienia imienia swojego partnera i dosłownie podpalenia stołu. Przeżyłam każdy koszmar pierwszej randki, jaki możesz sobie tylko wyobrazić.

Może brzmi znajomo: kiedy zaczynasz z kimś się spotykać, normalne jest, że czujesz się jak kłębek nerwów, ponieważ boisz się, że poczujesz się nieswojo lub nie będziesz miała nic do powiedzenia. To jest po prostu nieodłączną częścią randkowania, a kiedy to w końcu zaakceptujesz, zaczniesz mieć z tego o wiele więcej frajdy. Dowiesz się również, jak podnosić się po różnego rodzaju potknięciach.

Jeśli Twój partner wyraźnie szuka czegoś innego, zrezygnuj z randek w internecie jak najszybciej

Niezależnie od tego, czy Twój partner szuka czegoś bardziej swobodnego, czy też jest gotowy się ustatkować – kiedy stało się jasne, że oboje szukacie innych rzeczy w związku, rozważ jak najszybsze rozstanie. Właśnie z tego powodu zdarzyło mi się raz wyjść wcześniej z pierwszej randki i chociaż było to dość niezręczne, to zaoszczędziło nam obojgu kłopotów, ponieważ mieliśmy zupełnie inne oczekiwania i uczucia.

Nie ograniczaj się – bądź tak odważna lub tak cicha i spokojna, jak tylko chcesz

Czy kiedykolwiek powiedziano Ci, że masz być sobą, ale nie do końca? Po pierwsze, co to w ogóle oznacza? Jeśli ukrywamy nasze cechy osobowości lub trzymamy się z daleka od pewnych nawyków, aby dopasować się do nowej sytuacji, nie robimy sobie żadnej przysługi, ponieważ te rzeczy prędzej czy później wyjdą na jaw. Poza tym, czy nie wolałabyś być lubiana za to, kim jesteś, niż za to, kim próbujesz być? Powinnaś od samego początku pokazać się taką, jaka naprawdę jesteś.

Zmieniaj lokalizację i rodzaj randek

Jeśli już od jakiegoś czasu bawisz się w randkowanie, staraj się nie wybierać za każdym razem tego samego miejsca. Ze względu na samą wygodę, łatwiej umawiać się w lokalnych, sprawdzonych knajpkach, z których prawdopodobnie możesz szybko wrócić do domu, gdyby spotkanie nie układało się po Twojej myśli. Jednak z drugiej strony może to również prowadzić do pewnych niezręcznych spotkań.

Oczywiście zdarzyło mi się spotkać byłego chłopaka na randce z dziewczyną, gdy ja umówiłam się z nowym potencjalnym partnerem. Muszę przyznać, że takie spotkania nigdy nie należą do najprzyjemniejszych.

Czasami nie jest to dobry czas, nawet jeśli wydaje nam się, że tak jest

Ilekroć czujesz się niepewnie (nawet podświadomie) z powodu jakichkolwiek dziwactw, manier lub tendencji, może to nie być odpowiedni czas na randki. Może musisz najpierw poczuć się bardziej komfortowo ze sobą, swoim ciałem, intencjami, czymkolwiek, co właśnie przepracowujesz, zanim będziesz gotowa podzielić się tymi rzeczami z kimkolwiek innym, zwłaszcza, gdy w grę wchodzi więcej emocji.

To, czy zapłaci za kolację na pierwszej randce, niewiele znaczy

Z mojego doświadczenia wynika, że to, czy druga osoba zapłaci za pierwszą randkę, nigdy nie było wskazówką, jaką tak naprawdę jest osobą. Niektórzy faceci, z którymi byłam na kilku randkach zapłacili tylko i wyłącznie za pierwszą kolację, a Ci, z którymi zrzucałam się na pierwszy rachunek, później byli zdecydowanie bardziej szczodrzy. Raz zdarzyło mi się nawet zapłacić za całą kolację, ponieważ mój towarzysz zapomniał wziąć ze sobą portfela. Zapłacenie za pierwszą randkę jest po prostu miłym gestem, ale niczego nie gwarantuje.

Upewnij się, że potraficie się razem śmiać

Nie musicie mieć identycznego poczucia humoru ani być komikami. Ale jeśli prawie się nie uśmiechacie i nie śmiejecie razem po kilku tygodniach randkowania i wzajemnego poznawania się, zwróć na to uwagę. Nie jest to dla wszystkich tak samo ważne, ale odnajdywanie humoru w przeróżnych dziwacznych, a nawet denerwujących rzeczach, które nam się przytrafiają i które obserwujemy w życiu codziennym może wydawać się banalne lub zwyczajne, ale czyni nas ludźmi. A jeśli możecie to zrobić razem, oznacza to łączy was szczególna więź.

Nie inwestuj siebie zbyt szybko

Randkowanie z kilkoma osobami na raz nie jest dla wszystkich. Czasami po prostu spotykasz się z kilkoma osobami w tym samym czasie lub aktywnie starasz się to robić, ponieważ chcesz poznać jak najwięcej osób i to też jest w porządku.

Jeśli szukasz długoterminowego związku, posłuchaj ekspertów, którzy twierdzą, że najlepiej jest znaleźć kogoś, z kim jesteś kompatybilna, kogoś, kto zechce włożyć znaczący wysiłek w związanie się dwóch dorosłych osób. I to niestety wymaga czasu. Nigdy nie znajdziesz tego wszystkiego na pierwszej randce, nieważne jak czarujący może wydawać się partner.

Poznaj jak najwcześniej wartości, którymi kieruje się w życiu

Jeśli wasze wartości nie są zgodne, zastanów się, jak to może wyglądać w dłuższej perspektywie, jeśli właśnie takiego rodzaju relacji szukasz. Ludzie mają wspaniałe, znaczące doświadczenia z innymi, którzy byli wychowywani inaczej lub mają zupełnie inne zdanie w ważnych kwestiach.

Ale jeśli wasze podstawowe wartości nie są zgodne (na przykład może chcesz kiedyś zostać rodzicem, a Twój partner jest przekonany, że nigdy nie zgodzi się na dziecko), w końcu będziecie musieli dojść do jakiegoś porozumienia, jeśli to w ogóle możliwe. Bez względu na to, jak fajny i uroczy jest na pierwszych randkach, trudno jest budować życie z kimś, kto nie ceni tego samego, co Ty.

Zwracaj uwagę, jaki masz nastrój, kiedy jesteś z nim

Czy czujesz się lżejsza, gdy jesteś przy nim? I nawet jeśli czasem czujesz się źle lub Twój partner robi coś, co Cię wkurza, to czy przez większość czasu nadal czujesz się z nim dobrze? Jeśli odpowiedź brzmi “tak”, to prawdopodobnie wytworzyła się między wami już tak silna więź, że małe rzeczy nie wyprowadzają Cię z równowagi i nie pojawiają się wątpliwości. To znak, że budujesz autentyczne poczucie zaufania i sympatii.

Nie martw się o etykiety, ale nie unikaj ich celowo

Jak już wspomniałam wcześniej, dobrze jest umawiać się z innymi ludźmi, jeśli nie jest to dla Ciebie problematyczne. Jeśli jednak wiesz, że nie chcesz widywać się z nikim innym lub nie masz na to czasu, to też jest w porządku (w końcu to Ty jesteś kapitanem własnego życia uczuciowego.) Po prostu upewnij się, że mówisz o tym, czego chcesz. Wiem, że „ta rozmowa” może wywoływać niepokój.

Ludzie obawiają się, że poważne rozmowy mogą prowadzić do konfliktu, który może przedwcześnie zakończyć związek. Należy jednak być otwartym na tworzenie wspólnego zrozumienia, unikać stawiania ultimatum i tworzenia harmonogramów. Nawet jeśli Twój partner na początku ma inne zdanie, to nie znaczy, że nie zmieni swoich poglądów. W każdym prawdziwym związku niestety nie da się uniknąć serii poważnych dyskusji.

Staraj się zbytnio nie czepiać „zasad”

Najlepsza randkowa rada: spróbuj mieć luźne nastawienie do randek. To jest całkowicie uspokajające i uwalniające. Czasami trudno jest kontrolować swoje emocje, zwłaszcza jeśli jesteś typem osoby, która jest mocno temperamentna. Biorąc to pod uwagę, warto przypomnieć sobie, że nie ma określonej liczby randek, które trzeba zaliczyć, ani określonej liczby godzin lub dni po randce, które trzeba przeczekać przed wysłaniem wiadomości. Słuchaj swojego serca.

Bierz wszystko za pewnik

Nie istnieje żaden sekretny język ani ukryty kod do odgadnięcia. O to głównie chodzi na początkowych etapach randkowania. Dużo się wtedy dzieje, a jedynym sposobem, aby ocenić, jak bardzo Cię lubi lub jakie są jego intencje, jest wzięcie wszystkiego za pewnik, dopóki nie da Ci powodu, by tego nie robić.

Jeśli nagle wydaje Ci się, że przestał się Tobą interesować, prawdopodobnie po prostu przestał się Tobą interesować. Jeśli wydaje Ci się, że szaleje za Tobą, prawdopodobnie szaleją za Tobą. Jeśli jest gdzieś pomiędzy, to jest gdzieś pomiędzy. Możesz go również zapytać wprost, co czuje.

Zamiast czuć urazę lub próbować wpłynąć na to, czego nie możesz kontrolować (a mianowicie uczuć Twojego partnera i sposobu jego komunikacji), po prostu ciesz się swoimi motylkami w brzuchu i pozwól, aby sprawy rozwijały się w swoim tempie. I chociaż jego zachowanie może wydawać się Ci na początku zagmatwane, Twoje prawdopodobnie też jest dla niego skomplikowane, dlatego ważne jest, aby mówić o wszystkim jasno i szczerze, abyście mogli czuć się bezpiecznie, nie musząc poddawać wszystkiego w wątpliwość.

Naucz się komunikacji na portalach internetowych i nie tylko

Ponieważ każdy z nas komunikuje się inaczej, każdy nowy związek wymaga nauczenia się, jaki sposób komunikowania się jest dla was najlepszy. Otwarta i szczera komunikacja jest kluczem do zdrowego partnerstwa. Możesz się wahać, a nawet zagubić w tym procesie, ale pozwolenie, by emocje lub reakcje stopniowo się zaogniały i nie podejmowanie żadnego wysiłku, by wyrazić siebie, doprowadzi jedynie do opóźnionego konfliktu.

Zastanów się, kim się stajesz, gdy jesteś z nim i gdzie mają zaprowadzić Was randki w sieci

Po kilku randkach z potencjalnym partnerem zadaj sobie pytanie, czy czujesz się przy nim swobodnie i komfortowo.

Krótka opowieść ku przestrodze. Nigdy celowo nie zmieniłam się, żeby lepiej dopasować się do wyobrażeń kogoś innego o tym, kim chciał, abym dla niego była, dopóki z nim nie byłam. I nawet wtedy interpretowałam tę zmianę jako oznakę moich uczuć do niego, ale prawda była taka, że nie był on dla mnie odpowiedni i było to dla mnie zbyt bolesne, abym mogła to przepracować, więc starałam się to w jakiś sposób kontrolować. Nie pomagało nawet to, że z zadowoleniem przyjmował te drobne poprawki, a gdzieś po drodze nasza relacja rozwinęła się w model związku, przypominający relację między nauczycielem a uczniem. Różnica polega jednak na tym, że dobry nauczyciel pomaga odkryć narzędzia do rozwoju, a także traktuje Cię jak swego rodzaju nauczyciela, ponieważ wszyscy możemy się od siebie nawzajem czegoś nauczyć.

Brzmi to dość banalnie, ale ważne jest, aby upewnić się, że osoba, z którą się spotykasz, pomaga Ci szanować siebie, podkreśla i rozwija Twoje dobre cechy, akceptuje, a może nawet pielęgnuje Twoje wady, nie obniżając jednocześnie Twojego poczucia własnej wartości.

Potraktuj koniec związku jako lekcję, bez względu na to, jak był krótki

Jeśli się nie uda, skup się na pozytywnym spojrzeniu w przyszłość. Wszyscy nosimy ogromny bagaż. Zarówno Ty, jak i Twój partner. Mówię o przeszłych doświadczeniach, zamiarach, głębokich lękach i pragnieniach, ciągle zmieniających się emocjach i priorytetach. Ludzie i okoliczności się zmieniają. Jeśli szukasz długoterminowego związku, musisz znaleźć osobę, która jest gotowa rozwijać się i zmieniać razem z Tobą.

Ale pamiętaj, że jeśli coś się nie uda, nie oznacza to, że szczęście, które kiedyś czułaś, nie było tego warte. Nie myśl, że te chwile się nie liczą albo że ta osoba jest okropna i oszukała Cię. Czasem relacje przestają działać, ale są piękne, dopóki trwają.

Otworzenie się na możliwość zranienia wymaga odwagi, więc postaraj się nie odchodzić ze strachu, że to nie będzie trwało wiecznie. Ból zawsze może nas czegoś nauczyć, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, gdy cierpimy. Odpychanie bólu uniemożliwia nam naukę i dojrzewanie do bycia lepszymi przyjaciółmi, partnerami, współpracownikami i członkami społeczności. To część procesu.

Zapomnij o wyznaczonych terminach i wszystkich poradach randkowych, które kiedykolwiek dostałaś (włącznie z tą)

Może się to wydawać oksymoronem, ale chyba najcenniejszą radą dotyczącą randek jest dostrojenie się do siebie. Zaufaj swojemu wewnętrznemu głosowi – to on będzie Cię prowadził z myślą o Twoim najlepszym interesie. Pamiętaj, że nawet jeśli Twoi przyjaciele i rodzina Cię kochają (i podzielą się swoimi opiniami na temat Twojego życia miłosnego, czy tego chcesz, czy nie), tak naprawdę tylko Ty możesz wiedzieć, co jest dla Ciebie najlepsze. Zawsze słuchaj swojego serca!