Więc jedna rzecz prowadzi do drugiej, a Ty i Twój przyjaciel (czytaj: osoba, z którą jesteś blisko, ale zawsze potajemnie uważałeś ją za naprawdę atrakcyjną) zaczynacie od niechcenia się spotykać.
Etykiety mogą należeć do przeszłości, ale czy to oznacza, że jesteście – ośmielę się to powiedzieć – przyjaciółmi z korzyściami? Wyszukaj znajomych z korzyściami w tezaurusie, a pierwszy synonim może brzmieć „brudny”. Zastanawiałem się, czy posiadanie przyjaciela z korzyściami może być dobrym pomysłem?
Relacja FwB (friends with benefits) – czy to dobry pomysł?
Okazuje się, że posiadanie przyjaciela z korzyściami w rzeczywistości może być zdrowe – to znaczy, jeśli jesteś ostrożny. W rzeczywistości dla niektórych ludzi te relacje działają nawet lepiej niż bardziej tradycyjne związki monogamiczne.
Na przykład, jeśli jesteś na etapie swojego życia, w którym nie masz czasu na poważne randki (powiedzmy, że poświęcasz dodatkowe godziny pracy, aby otrzymać awans), nawiązanie swobodnego związku z jasno określonymi wytycznymi – nacisk na wytyczne – może być mądry.
⬇️⬇️ SPRAWDŹ PORTAL NR 1 ⬇️⬇️
Jak w przypadku wszystkich relacji, komunikacja jest kluczem do zachowania zdrowego rozsądku w tej sytuacji.
Więc jeśli nie czujesz się komfortowo nadmiernie się komunikując (tak, to znaczy dzieląc się swoimi uczuciami) ze swoim przyjacielem, to możesz chcieć przemyśleć coś na nowo.
Oczywiście mam wielu klientów, których przyjaciele z benefitami świetnie współpracowali, ale tylko dlatego, że dobrze się komunikowali i mieli te same cele. Po pierwsze, obie osoby muszą zrozumieć, co druga ma nadzieję (lub nie ma nadziei) na wyjście ze związku.
Może wydawać się to oczywiste, ale jeśli jedna osoba jest w nim tylko dlatego, że uważa, iż aranżacje w końcu zamienią się w coś poważniejszego, podczas gdy druga nie ma absolutnie żadnego zamiaru. Tu właśnie pojawia się problem.
Warto jest zadać sobie pytania: Czy spotykamy się z innymi ludźmi? Czy musimy sobie mówić, jeśli wychodzimy z kimś innym? A jeśli śpimy z inną osobą? Jak często powinniśmy się spodziewać rozmowy – codziennie lub rzadziej?
Czy mówimy naszym znajomym, że się spotykamy? Kilka relacji wygląda tak samo. Niektóre są czysto fizyczne, podczas gdy inne są bardziej emocjonalne. Dlatego ważne jest, aby ustalić wytyczne specyficzne dla swojej sytuacji, a następnie komunikować się otwarcie i konsekwentnie, zwłaszcza jeśli Twoje uczucia zaczynają się zmieniać.
W przeciwieństwie do większości tradycyjnych relacji możesz dyskutować, czy i kiedy Twoja relacja będzie musiała się zakończyć, zanim jeszcze się zacznie.
Może to wydawać się dziwne, ale wcześniejsze ustalenie tego pomoże Ci upewnić się, że jesteś po tej samej stronie, gdy nadszedł czas na rozstanie. Może to będzie wtedy, gdy jedna osoba zacznie się z kimś na poważnie spotykać.
A może, kiedy jedno z was poczuje, że zaczyna się zakochiwać. Niezależnie od tego, znakiem ostrzegawczym, że nadszedł czas, aby go zerwać jest to, że związek nie spełnia już Twoich potrzeb. Chcesz bardziej wspierającego emocjonalnie partnera?
Albo taki, którym można się popisywać publicznie, i o tak, nie widuje się z nikim innym? Jeśli odpowiesz na którekolwiek z nich, czas się zastanowić. Będzie to prowadzić do rozmowy z drugą osobą zaangażowaną w sytuację.
Nie zrozumcie nas źle, dojście do takiego wniosku, a potem rozmowa o zakończeniu, wymaga pewnej emocjonalnej dojrzałości.
Ale znowu, to jest coś, o czym warto poważnie pomyśleć, zanim wejdziesz w relację z korzyściami w pierwszej kolejności: czy byłbyś w stanie zerwać, kiedy zajdzie taka potrzeba? Posiadanie przyjaciela z korzyściami nie zawsze jest złym pomysłem.
Ale jak większość ludzi wie z doświadczenia, nie jest to łatwe. Nawet jeśli wejdziesz w nie z ustalonymi wytycznymi, granice mogą się zatrzeć. Pokazywanie uczuć, z którymi się łączysz, jest naturalne. Jeśli tak się stanie i okaże się, że chciałbyś, aby Twój „przyjaciel” był kimś więcej, no cóż, przyjacielem, to jesteś zmuszony do mówienia o swoich uczuciach.