Pierwsza randka – jak przestać się stresować?

Praktycznie każdy denerwuje się przed randkami. Zwłaszcza jeśli jesteś nieśmiały/a lub niespokojny/a, te nerwy mogą przełożyć się na pełnowartościowy lęk przed randkami, co może być paraliżujące.

Dni i godziny poprzedzające randkę mogą być pełne zmartwień, a jeśli są zbyt intensywne, możesz nawet próbować randek. Ale obawy związane z randkami nie muszą powstrzymywać Cię przed spotkaniami z ludźmi i udanymi podbojami miłosnymi.

W oparciu o terapię poznawczo-behawioralną oraz terapię akceptacji i zaangażowania, wymieniamy niektóre z najczęstszych zmartwień związanych z randkami oraz sposoby, jak zacząć podchodzić do tych zmartwień w nowy sposób:

„Wstydzę się”

Martwisz się, że możesz coś wylać lub upuścić, boisz się niezręcznej ciszy lub kłopotliwej sytuacji (jak wpadnięcie na byłego partnera lub zwykłe potknięcie się). Pierwszą rzeczą do rozpoznania jest to, że te sytuacje mogą się zdarzyć i nie wpłyną one na twoją randkę.

Możesz także spróbować użyć akceptacji, aby poradzić sobie z zażenowaniem. Akceptacja to idea, że ​​nie możesz zmienić tego, co już istnieje; przyznajesz, że będziesz mieć wiele doświadczeń podczas randkowania – niektóre będą zabawne, inne wywołujące niepokój, a jeszcze inne krępujące.

Nie możesz kontrolować swoich emocji ani im zapobiegać. Zamiast tego możesz zmienić swoją reakcję, gdy to nastąpi. Zamiast je odpychać (lub chcieć się zapaść pod ziemię!), Możesz po prostu zaakceptować, że to w porządku. Może się zdarzyć zakłopotanie, ale to tylko jedna krótka chwila i ruszysz dalej.

„Nie radzę sobie z niepewnością”

Nowa randka niesie ze sobą niepewność.

Czy polubicie się nawzajem? Przytulicie się czy pocałujecie na pożegnanie? Kto zapłaci rachunek? Kiedy będziesz wiedzieć, że randka dobiegła końca? Czy powinieneś jej powiedzieć, że chcesz ją znowu zobaczyć?

Dla mnie, kiedy byłam singlem i chodziłam na randki, najbardziej stresującą rzeczą było płacenie rachunku. Wiedziałam, że większość facetów zaoferuje zapłatę, ale nie chciałam ich urazić, nie proponując podzielenia kwoty.

Mój obecny mąż dał mi jasno do zrozumienia na pierwszej randce, że bawimy się na jego koszt. To jest przykład tego, jak możesz wyeliminować niektóre niepewności, aby Twoja randka przebiegała sprawniej. Innym przykładem jest to, że jeśli lubisz tę osobę, nie bój się powiedzieć, że dobrze się bawiłaś. Biorąc to pod uwagę, praktycznie niemożliwe jest usunięcie całej niepewności.

Oto, gdzie nauka obserwowania swoich myśli i potrzeba pewności – i nie musisz na nie reagować – może być tak pomocna. Możesz nauczyć się większej elastyczności i zaakceptować nieznane. Niepewność nie zawsze musi być przerażająca; nieznane może sprzyjać ekscytacji, zabawie i romansowi.

„Pojawią się moje lęki”

Jeśli masz skłonność do fizycznego okazywania zdenerwowania, możesz martwić się, że pojawią się objawy (takie jak pocenie się, rumieniec lub drżenie głosu). To zmartwienie może być rozpraszające i odciągnąć Cię od angażowania się w randkę.

Chociaż instynkt może polegać na monitorowaniu siebie, aby sprawdzić, czy objawy się nasilają (czy się rumienię? Czy ona zauważa, że ​​się rumienię?), faktem jest, że uważne monitorowanie objawów pogarsza je. Zamiast skupiać się na tym, czego nie chcesz, spróbuj skupić się na tym, co chcesz wnieść w randkę.

Spróbuj skupić swoją uwagę raczej na zewnątrz niż wewnątrz. Może to obejmować skupienie się na słuchaniu partnera, zadawaniu pytań, dzieleniu się historią o sobie lub po prostu uśmiechaniu się i pozwalaniu sobie na zabawę.

„Będę oceniany/a”

Możesz się martwić, że twojemu partnerowi nie spodoba się twój wygląd lub będzie krytyczny wobec tego, co mówisz. Po pierwsze, uświadom sobie, że jeśli ktoś ocenia cię z góry, jest podły lub płytki, w rzeczywistości odzwierciedla to, jakim jest człowiekiem; nie odzwierciedla ciebie ani twoich cech.

Innym sposobem na uwolnienie się od lęku przed osądem jest współczucie dla siebie. Współczucie dla siebie to życzliwe traktowanie siebie ze zrozumieniem, troską i przebaczeniem. Współczucie dla siebie pozwala mniej przejmować się osądem od randkowego partnera, ponieważ pomaga ci naprawdę zaakceptować i polubić to, kim jesteś.

Kiedy lubisz siebie, masz pewność, co masz dużo do zaoferowania. Osądy innych mają mniejsze znaczenie.

„Zostanę odrzucony/a”

Innym zmartwieniem jest to, że w jakiś sposób zostaniesz odrzucony/a; twój partner może się nie pojawić, może nie odwzajemnić twoich uczuć lub może nie chcieć ponownie z tobą wychodzić.

Aby zmniejszyć niepokój związany z odrzuceniem, pamiętaj, że nie wszystkie randki wychodzą. Odrzucenie jest częścią randkowania i zdarza się każdemu. Może boleć, ale zwykle to uczucie mija dość szybko. Możesz pomóc zmniejszyć efekty możliwego odrzucenia, nie pompując za mocno oczekiwań przed randką; nie buduj sobie scenariuszy ani nie rób tak, aby cały tydzień kręcił się wokół tej jednej daty.

Następnie pamiętaj, że randkowanie to sytuacja 50/50; oboje jesteście odpowiedzialni za pozytywny wkład w organizację randki (nie wszystko zależy od ciebie, aby wszystko poszło dobrze!).

Część randkowania polega na tym, że oboje decydujecie, czy będziecie dobrze do siebie pasować, czy też zechcecie się znowu zobaczyć. Jeśli odpowiedź brzmi „nie”, nie oznacza to, że dzieje się tak dlatego, że któremuś z was czegoś brakuje; możecie po prostu do siebie nie pasować.

„Nie będę wystarczająco dobry/a”

Możesz się martwić, że jesteś nudny/a lub nie masz wystarczająco dużo do powiedzenia, aby przypodobać się partnerowi. Możesz się martwić, że nie będziesz wystarczająco atrakcyjny/a lub dowcipny/a. Ludzie, którzy martwią się, że nie są wystarczająco dobrzy, często mają samokrytyczny, szorstki głos wewnętrzny.

Aby temu przeciwdziałać, zacznij od śledzenia swoich myśli przez jeden dzień. Oznacz swoje myśli jako „osądzające”, „krytyczne” lub „surowe”, gdy zauważysz tego rodzaju myśli.

Następnie postaraj się dawać sobie aprobatę. To naturalne, że szukasz potwierdzenia u innych, ale jedynym sposobem na to, by naprawdę uwolnić się od potrzeby akceptacji innych, jest wystarczająca akceptacja wewnętrzna.

Naucz się akceptować wyjątkowe cechy siebie, które kochają twoi przyjaciele i rodzina; to są rzeczy, które przyszły partner też pokocha w tobie.

I wreszcie, następną rzeczą do zrobienia jest praktykowanie randek; im częściej wystawiasz się na randki, tym częściej ćwiczysz swoje umiejętności randkowe, takie jak flirtowanie, słuchanie, dzielenie się i prowadzenie dobrych rozmów. Pomaga rozwinąć pewność siebie, której potrzebujesz, aby odnieść sukces i zapewnić sobie to, że druga randka na pewno się odbędzie!