Miłość homoseksualna, a związek otwarty

Jako doradca par pracujący z gejami często otrzymuję pytania dotyczące monogamii i otwartych relacji homoseksualnych. Co działa na mężczyzn w długotrwałych związkach?

Po pierwsze, badania: kilka badań wskazuje, że około 50% par homoseksualnych mężczyzn jest monogamicznych, a około 50% dopuszcza seks poza związkiem.

Związki homoseksualne (te bardziej otwarte) są więc o wiele częściej spotykane, aniżeli otwarte związki hetero.

Biorąc pod uwagę wyniki badań, jak i własne doświadczenie (sam przeżyłem zwiazek z gejem, który niestety zakończył się moim złamanym sercem) spisałem kilka wskazówek, które warto brać pod uwagę, jeśli otwarty związek jest czymś, co interesuje Ciebie lub Twojego partnera.

Porozmawiaj o tym otwarcie ze swoim partnerem

Jeśli Ty i Twój partner chcecie mieć bliskie relacje i mieć dodatkowych partnerów seksualnych, przygotujcie się na dużo rozmów. I nie mówię tylko o dyskusjach o tym, kiedy, gdzie i z kim.

Mam na myśli mówienie o uczuciach, co my, terapeuci, nazywamy „przetwarzaniem”. Jeśli tego rodzaju rozmowa sprawia, że ​​się stresujesz, rozumiem. Większość mężczyzn nie jest uspołeczniona, by akceptować dzielenie się intymnymi i wrażliwymi emocjami.

Jeśli jednak nie chcecie eksperymentować z przetwarzaniem, podejrzewam, że bliskość waszego związku może być ograniczona i możecie mieć kłopoty.

Pamiętaj, dlaczego chcesz mieć stałego partnera

Oto dlaczego sztuka mówienia o uczuciach jest niezwykle ważna w kontekście otwartego związku. Większość z nas wchodzi w długotrwałe relacje, ponieważ chcemy poczuć się wyjątkowo dla innej osoby.

Chcemy tego doświadczenia bycia numerem jeden w oczach naszego partnera. Chcemy komfortu, satysfakcji, wsparcia i sensu, które może pochodzić ze spędzenia życia poświęconego innej osobie.

Dodatkowi partnerzy seksualni mogą być postrzegani jako zagrożenie dla bezpieczeństwa, za którym tęsknimy w naszych długotrwałych związkach. Niektórzy z nas mogą nie czuć się zagrożeni na świadomym poziomie, ale uważam, że większość z nas odczuwa to nieświadomie.

A w niektórych męskich kręgach nie jest fajnie to przyznawać, więc jeśli chcesz doświadczyć otwartego związku, który działa, będziecie musieli ciągle mówić sobie nawzajem, jak bardzo się kochacie, jak bardzo jesteście zaangażowani w partnerstwo i jak się cieszycie na własny widok. Trzeba będzie wymienić wiele uścisków i pocałunków.

Słuchaj (na poważnie)

Będziesz musiał słuchać bez defensywy, podczas gdy Twój partner opowiada Ci o swoich chwilach niepewności, kiedy uprawiasz seks z innymi. Będziesz musiał zachęcić go do tego rodzaju dzielenia się i zmusić siebie do wyrażenia własnego uczucia niepewności, bezbronności lub zazdrości, kiedy bawi się z innymi.

Nie jesteś odpowiedzialny za zmianę emocji partnera, ale jesteś odpowiedzialny za słuchanie i za upewnienie się, że Twój partner czuje się przez Ciebie wysłuchany. Powtórz mu to, co słyszałeś o jego uczuciach, żebyście wiedzieli, czy naprawdę słuchaliście.

Określ swoje warunki i trzymaj się ich

Poza uczuciami pary muszą również uzgodnić wytyczne dotyczące seksu poza związkiem. Muszą porozmawiać o tym, jaki rodzaj seksu jest akceptowalny, a co nie. Zasady te będą wymagały negocjacji. Znowu dużo więcej gadania.

Podstawowe działania udanego, otwartego związku są identyczne z działaniami udanego związku monogamicznego: obsyp swojego partnera uwagą i pozytywnym szacunkiem, zaoferuj wiele możliwości fizyczny dotyk, podziel się swoimi wrażliwszymi uczuciami i uważnie słuchaj, kiedy on robi to samo.

Te zasady są łatwiejsze do powiedzenia niż do zrobienia. Podejmują praktykę i ryzykują, popełniając wiele błędów po drodze. Czasami monogamiczne pary unikają takiej pracy i radzą sobie dobrze. Nie super, ale w porządku.

Jednak pary w otwartych związkach nie poradzą sobie dobrze w związku z autopilotem. Aby odnieść sukces w radzeniu sobie z nieuniknionymi zranionymi uczuciami, te pary muszą być liderem w związkach opartych na celowej komunikacji.