Jak się nie stresować przed spotkaniem? Sprawdzone sposoby

Jeśli czujesz się wyczerpany, wypalony lub przytłoczony nerwami związanymi z randkami online, czas opracować aktywny plan radzenia sobie ze stresem. Chociaż bardzo powszechne jest podekscytowanie i podenerwowanie przed pierwszą randką – martwienie się o zrobienie jak najlepszego pierwszego wrażenia i pragnienie, aby wszystko poszło dobrze, to nadmierny stres może prowadzić do negatywnych rezultatów. Mówimy o problemach ze zdrowiem psychicznym, uczuciem ciągłego lęku lub paniki i tworzeniu wzorca nieudanych randek.

Zdenerwowanie przed pójściem na randkę może zwiększyć poziom hormonów stresu, powodując reakcję walki lub ucieczki i wzrost tętna, a także inne symptomy fizyczne i zmiany nastroju. Chociaż prawdopodobnie zgodnie z logiką rozumiesz, że musisz się zaangażować w proces randkowania, aby osiągnąć swój cel, którym jest związek, to Twoje ciało może mieć trudności z radzeniem sobie z towarzyszącą reakcją na stres i rozróżnieniem zdrowego, naturalnego podenerwowania od bezpośredniego zagrożenia. Właśnie w tym wypadku zarządzanie stresem może Ci pomóc poradzić sobie ze swoimi nerwami, podążać za swoimi celami i odnieść sukces.

Stosowanie strategii kojących nerwy i dbanie o siebie w naturalny sposób zwiększa szanse, że randka pójdzie lepiej, zwłaszcza jeśli te romantyczne spotkania wywołują u Ciebie niepokój lub są czymś, czego się przeraźliwie boisz.

Poniżej znajduje się lista 15 działań, rytuałów, strategii dbania o siebie i narzędzi radzenia sobie ze stresem, aby zapewnić sobie spokój i komfort w tej dziedzinie życia zarówno przed, jak i po randkach. Jeśli myśl o pierwszej randce sprawia, że się stresujesz – to jest to odpowiedni artykuł dla Ciebie!

Przed pierwszym spotkaniem słuchaj ulubionych piosenek

Muzyka działa terapeutycznie dla umysłu, ciała i duszy. Może być używana do poprawy nastroju i złagodzenia niepokoju. Przeprowadzone badania dowodzą, że słuchanie muzyki może spowolnić tętno, które ma tendencję do wzrostu wraz ze zdenerwowaniem. Śpiewanie znanych słów do melodii może jeszcze bardziej złagodzić stres i napięcie.

Stresuje Cię pierwsza randka? Poćwicz

Porządne wypocenie się pomaga uwolnić endorfiny i uspokoić mózg, więc jest to niezbędny czynnik dbania o siebie, który należy uwzględnić w swojej codzienności. Regularna i konsekwentna aktywność fizyczna (nie ma znaczenia, jaki rodzaj ćwiczeń wybierzesz) zmniejszy poziom stresu związanego z randkami i sprawi, że poczujesz się pewniej i zdrowiej.

Zwizualizuj sobie udaną pierwszą randkę

Twoje nastawienie jest bardzo istotne, dlatego ważne jest, aby myśleć pozytywnie. Powszechną tendencją jest przerabianie w głowie negatywnych wspomnień (również złych doświadczeń z randkami!), ale konieczne jest zachowanie optymistycznej postawy pełnej nadziei, jednocześnie postrzegając doświadczenia z przeszłości jako okazję do nauki i rozwoju. Przed randką, wyobraź sobie, że wszystko się uda, otwórz swój umysł i serce i pozbądź się wszelkich lęków, które Cię powstrzymują.

Jak się nie stresować przed spotkaniem? Śmiej się!

Zgodnie z powiedzeniem: „Śmiech jest najlepszym lekarstwem”. Śmiech uwalnia hormony poprawiające samopoczucie, które mogą uchronić Cię przed stresem związanym z randkami i sprawić, że poczujesz się bardziej zrelaksowany i lekki. Posłuchaj lub pooglądaj swojego ulubionego komika, śmiej się ze znajomymi lub włącz śmieszne filmiki na YouTube w ramach rytuału przygotowań do randki.

Medytuj lub spróbuj ćwiczeń uważności w przeddzień pierwszej randki

Korzyści z ostatnio coraz popularniejszej techniki uważności i medytacji są potężne i obejmują zarówno zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Medytacja polega na zwróceniu się do swojego wnętrza, kultywowaniu bezruchu, dostrajaniu się do oddechu oraz zajmowaniu się myślami i uczuciami w sposób nieoceniający, niereaktywny, otwarty i spokojny. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, wyszukaj w Google „proste ćwiczenia uważności”, aby wypróbować nieskończone możliwości tych ćwiczeń. Następnie zobacz, co do Ciebie przemawia, i wprowadź ćwiczenia uważności do swojej rutyny randkowej.

Przed pierwszym spotkaniem oddychaj głęboko

Zapewnij sobie zastrzyk tlenu i uspokój się poprzez spowolnienie i pogłębienie oddechu. Bądź bardziej świadomy poprzez głębokie oddychanie przed randką, po randce, a także w trakcie. W szczególnie stresujących momentach użyj oddechu jako kotwicy, która sprowadzi Cię na ziemię.

Zrób coś kreatywnego, żeby zapomnieć o stresie i spotkaniu

Zmień swój stres w sztukę i pozwól płynąć tym kreatywnym sokom! Nie chodzi o to, że musisz być prawdziwym artystą lub oceniać swoje umiejętności (albo ich brak). Chodzi o otwarcie dostępu do swojej kreatywnej strony i przekucie stresu w coś pozytywnego. Spróbuj kolorowania, wydrapywania, malowania akwarelami lub szkicowania. Porzuć wszelkie osądy, skup się na byciu obecnym i stworzeniu czegoś znaczącego lub odprężającego. Tutaj nie chodzi o produkt końcowy – chodzi o cieszenie się procesem i łączenie się ze sobą.

Spędzaj czas z przyjaciółmi, którzy tworzą Twój system wsparcia

Posiadanie społecznego systemu wsparcia jest ważnym aspektem prowadzenia wszechstronnego, satysfakcjonującego życia i poczucia przynależności. Dobre samopoczucie w życiu towarzyskim prowadzi do większej pewności siebie podczas randek. Ponadto zdrowe przyjaźnie w naturalny sposób zapewniają wsparcie podczas randkowych wzlotów i upadków. Upewnij się, że poświęcasz czas nie tylko na randki, ale także spełniasz swoje potrzeby społeczne i spędzasz czas z tymi, którzy są dla Ciebie wyjątkowi.

Spędzaj czas na łonie natury – na przyrodzie możesz po prostu wyluzować

Zwolnij tempo swojego życia, spędzając czas na świeżym powietrzu i ponownie łącząc się z naturą. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się chodzić po górskim szlaku, wybrać się na wycieczkę, zjeść lunch na świeżym powietrzu, pobiegać czy zanurzyć się w witaminie D na ławce w parku, zrób coś dla siebie, aby cieszyć się słońcem, i odłączyć się od technologii.

Jedz zdrowe posiłki przed pierwszym spotkaniem

Głodzenie się nie jest dobre dla Twojego poziomu stresu i może powodować zmiany nastroju, rozdrażnienie, zmęczenie i nerwowość. Pamiętaj, aby jeść posiłki regularnie, zwłaszcza jeśli wybierasz się na randkę, na której zamierzasz pić alkohol. Wahania poziomu cukru we krwi mogą wywoływać objawy stresu, osłabienia i niestabilności nastroju, co może mieć negatywny wpływ na przebieg randki, więc nie bój się wcześniej zjeść małej przekąski, nawet jeśli planujesz zjeść kolację.

Powtarzaj wzmacniającą mantrę – dzięki temu Twoje spotkanie na pewno będzie udane

Zastąpienie negatywnych myśli tymi bardziej wzmacniającymi, inspirującymi lub neutralnymi pomoże przeprogramować mózg i doprowadzić do ważnych zmian w Twoim umyśle. Choć problemy z randkami mogą wywołać uczucia i myśli frustracji, samotności i beznadziejności, recytowanie wzmacniających mantr może pomóc Ci poczuć się pewniej i podejść do randek z pozytywną energią, odwagą i nadzieją.

Spróbuj: „Jestem otwarty i połączony z miłością”, „Dam sobie radę”, „Wybieram bycie szczęśliwym” lub „Zasługuję na miłość i szczęście”. To naturalne, że na początku te stwierdzenia wydają się wymuszone lub sztuczne. Potrzeba czasu, aby Twój umysł przyjął nowy sposób myślenia, więc bądź cierpliwy i otwarty.

Prowadź dziennik – dowiesz się, na czym stoisz

Pisanie dziennika to zdrowy sposób na uwolnienie się od stresu i nieprzyjemnych emocji. Przelewając swoje uczucia na papier, możesz uwolnić ciężkie emocje w terapeutyczny sposób, lepiej zrozumieć to, jak się czujesz, potwierdzić swoje doświadczenie, zmniejszyć poziom stresu, a także uzyskać klarowność.

Możesz również użyć dziennika jako sposobu na przetworzenie swoich doświadczeń związanych z randkami i związkami oraz szukanie wzorców (w wybieraniu partnerów, przyczyn zakończenia związków, opiniach przyjaciół itp.). Zacznij od kupienia zeszytu lub notatnika i pozwól sobie pisać bez cenzury, agendy czy osądów. Nie ma dobrego lub złego sposobu prowadzenia dziennika.

Ustaw licznik czasu na zmartwienia

Jeśli zauważysz, że masz obsesję, ciągle martwisz się lub nadmiernie analizujesz randki, ta strategia jest dla Ciebie koniecznością. Lęk może skradać się i zalewać Cię, zabierając większość czasu, zanim się zorientujesz. Ta strategia daje Ci określony czas przeznaczony na martwienie się, co pomoże ostatecznie złagodzić ten proces i odebrać mu kontrolę nad Twoim życiem. Ustaw timer na dziesięć minut dwa razy dziennie i pozwól sobie na swobodne zamartwianie się. Przeznacz ten czas na zaakceptowanie swoich zmartwień. Nie wypieraj ich, skup się na tym, jak się czujesz. Kiedy czas się skończy, weź kilka głębokich oddechów i wróć do swojego życia (i wyjdź ze swojej głowy).

Ćwicz wdzięczność – to super sprawa

Podchodzenie do życia z wdzięcznością otwiera Cię na liczne korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego, a także na wyższą samoocenę i mniejszy stres. Dodaj poczucie wdzięczności do swojego randkowania. Wykorzystaj Słoik Wdzięczności – każdego dnia zapisz coś, za co jesteś wdzięczny na małej kartce papieru i wrzuć ją do słoika. Możesz też zrobić listę rzeczy, za które jesteś wdzięczny w swoim dzienniku lub w głowie tuż przed pójściem spać (dodatkowy bonus: poczucie wdzięczności wiąże się z lepszym snem). Postaraj się też nie wypominać sobie nieudanych randek. Zamiast tego wyciągnij wnioski i postaraj się nie popełniać tych samych błędów.

Ustal konkretny zamiar – niech Twoje spotkanie nabierze więcej sensu

Chociaż nie jesteś w stanie kontrolować przebiegu każdej randki, będąc uważnym i celowym, możesz przyciągnąć bardziej pozytywne rezultaty randek. Kiedy czujesz się niespokojny lub zestresowany przed randką, określ intencję tego spotkania z otwartym umysłem i sercem. Postaraj się spędzić miło czas, niech każda randka będzie lekcją i krokiem naprzód, niezależnie od tego, czy doprowadzi do poważnego związku. Ustalając intencje, możesz skupić się na celu, przyciągać pozytywność i pokazać najlepszą wersję siebie.

Randkowanie może nigdy nie być procesem całkowicie wolnym od stresu i to jest normalne, ale dzięki włączeniu powyższych działań i strategii do swojego życia, pójście na randkę z pewnością będzie łatwiejsze, bardziej zabawne i beztroskie.