Jak rozpoznać kłamstwo – o kłamcach na pierwszym randkach

Świat byłby o wiele lepszym miejscem, gdybyśmy wszyscy po prostu mówili prawdę przez cały czas, a kłamstwo jako takie nie istniałoby w ogóle.

Ludzie kłamią – w czasie rozmowy często używamy małych i niewinnych kłamstw, podczas rozmowy też często ubarwiamy nieco nasze wypowiedzi – jednak nie postrzegamy tego w kategorii kłamstw. W takiej sytuacji podchodzimy do tego jak do lekkiego podkoloryzowania i nie myślimy o tym jak o kłamstwie. Gdzie jednak jest granica między niewinnym ubarwianiem, a tym, co potocznie nazywane jest kłamstwem?

Nie liczmy jednak na to, że to się stanie w najbliższym czasie. Ten brak nadziei doprowadził nas do zastanowienia się nad pierwszymi randkami. Kiedy spotykasz się z kimś pierwszy raz, nie musisz być przesadnie podejrzliwa i obawiać się, że wokół nas są tylko kłamcy, ale zawsze warto mieć oczy szeroko otwarte. Oto kilka sposobów, które pomogą Ci dowiedzieć się, czy Twój partner jest typowym przykładem kłamcy, dla którego kłamstwo jest czymś normalnym i kłamie on często, czy też jest osobą szczerą i nie musisz się niczego obawiać.

Jak rozpoznać kłamstwo na pierwszej randce? Obserwuj go

Na randce prawdopodobnie czujesz się trochę zdenerwowana i skrępowana. Możliwe jest, że nadmierne skupienie się na swoim zachowaniu sprawi, że przegapisz ważne wskazówki płynące z działań i słów Twojego partnera. Zachowaj czujność i spostrzegawczość, aby móc ocenić, czy dana osoba jest bezpośrednia czy skryta, autentyczna czy zagadkowa.

Oczy danej osoby mogą ją wydać – utrzymuj z nim kontakt wzrokowy

Jak powszechnie wiadomo, oczy ujawniają mnóstwo cennych informacji. Masz prawo zastanawiać się, dlaczego ktoś ma problem ze spojrzeniem Ci prosto w oczy, kiedy o czymś mówi. Kiedy jest nieuczciwy, będzie miał trudności z utrzymaniem kontaktu wzrokowego. Co więcej, podstępna osoba prawdopodobnie będzie mrugać częściej niż zwykle i rozglądać się dookoła.

Wzorce mowy są niczym wykrywacz kłamstw – sprawdź czy mówi prawdę

Zwróć uwagę, gdy druga osoba powtarza Twoje pytania lub prosi Cię o powtórzenie. Jest to taktyka na przeciągnięcie czasu, mająca na celu sformułowanie wiarygodnej odpowiedzi lub uniknięcie niezręcznej ciszy. Wahanie, mamrotanie i powtórzenia są również wskazówkami, że dana osoba może mijać się z prawdą. Uważaj też na nadmierną gadaninę, ponieważ nieuczciwi ludzie często zdradzają się, niepotrzebnie ciągnąc temat, oferując skomplikowane, wymyślone wyjaśnienia.

Mowa ciała powie, czy mamy do czynienia z kłamcą

Eksperci od mowy ciała twierdzą, że aż do 85 procent komunikacji międzyludzkiej ma charakter niewerbalny i jest przekazywana za pomocą pozycji ciała i postawy, tonu głosu i wyrazu twarzy. Zwróć uwagę na nadmierne wiercenie się, postawy obronne, takie jak mocno złożone ramiona, zaciśnięte usta, zakrywanie ust dłonią i zachowania związane z dbaniem o wygląd (takie jak zabawa włosami lub poprawianie ubrania).

Uważaj na fakty, które się nie do końca zgadzają – czyli małe kłamstwa, które go zdradzą

Podczas kolacji Twój partner opowiada część historii swojego życia. Ale pod koniec zdajesz sobie sprawę, że niektóre szczegóły są niespójne. Kiedy wydaje Ci się, że jakieś fakty się zmieniają w każdej historii, poproś o wyjaśnienie. Zwodnicza osoba musi ciężko pracować, aby śledzić, co już powiedziała i przypadkowo może dojść do wycieku dezinformacji.

Brak odpowiedzi na zadane pytanie może świadczyć o tym, że zaraz powie ci kłamstwo

Nie każdy musi być otwartą księgą na pierwszej randce. W rzeczywistości dobrze jest nie dzielić się wszelkimi informacjami o sobie zbyt wcześnie. Ale jeśli czujesz, że Twój partner omija podstawowe tematy (praca, hobby, edukacja), zaczynasz się zastanawiać, co kryje się za tymi zamkniętymi drzwiami. Nieuczciwi ludzie stawiają bariery komunikacyjne, abyś nie zbliżyła się zbytnio do obszarów, które chcą ukryć.

Zwróć uwagę na przesadne stwierdzenia – kłamcy są tego eskpertami

Kłamcy często potrafią wyolbrzymiać i upiększać rzeczywistość, aby poprawić swój wizerunek lub nadmiernie schlebiać drugiej osobie. Uważaj, jeśli Twój partner mówi rzeczy (o swoich osiągnięciach, talentach, przeszłości), które wydają się przesadzone. To samo dotyczy pochlebstw skierowanych do Ciebie – wszyscy uwielbiamy słyszeć, jacy jesteśmy wspaniali, ale uważaj, jeśli zauważysz cokolwiek nieszczerego lub wyolbrzymionego.

Ufaj swojej intuicji – ona wyczuje kłamstwo i intencje kłamcy

Jeśli chodzi o randki i romanse, Twoje przeczucia nie zawsze są wiarygodne. Ale to nie znaczy, że powinnaś je ignorować. Twoja intuicja dostarcza wskazówek, które należy potraktować poważnie i przeanalizować. Nie daj się nabrać kłamcy, dla którego kłamstwo jest rzeczą normalną, kłamie on często i nie widzi w tym nic złego. Kłamca może myśleć, że jest bystry, ale to Ty jesteś bystrzejsza! Nie daj się nabrać kłamcy!