Friends with benefits – To może być trudniejsze niż myślisz

FWB – co to znaczy? Trzy litery, które nie dla każdego są łatwe do rozszyfrowania, to inaczej przyjaźń z korzyściami, czyli sytuacja, w której dwie dorosłe osoby będące przyjaciółmi umawiają się na spotkania na seks i tylko seks – osoby te nie chcą i nie próbują tworzyć stałego związku, a ich trwały związek nie wychodzi zazwyczaj zza ramy łóżka – poza sypialnią bowiem są oni tylko i wyłącznie przyjaciółmi.

Teoretycznie FWB wydaje się idealnym rozwiązaniem. Umawiasz się na seks randki kogo nie tylko lubisz, ale komu ufasz na tyle, że spędzasz z nim czas poza łóżkiem. Jednocześnie nie odczuwasz stresu, że coś może pójść nie tak. Jednak nie jest to takie proste w praktyce.

Oto kilka ważnych rzeczy, o których należy pamiętać przed zdecydowaniem się na tego typu relację.

Relacja typu friends with benefits – zasady

Choć może Ci się wydawać, że relacja friends with benefits jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem, to pamiętaj, że nie wszystko złoto, co się świeci i niekiedy tego typu związki kończą się rozbitym sercem dwóch osób. Jak więc korzystać z uroków sypiania z bliską Ci osobą bez przekształcania tej relacji w “jedną wielką krzywą akcję”? Oto kilka zasad:

Chcąc korzystać z uroków układu friends with benefits trzeba być całkowicie szczerym

Zapytaj siebie jak będziesz się czuć gdy ta osoba wejdzie w monogamiczny związek – innym możesz wmówić, że tak naprawdę Cię to nie obchodzi. Jednak musisz być szczery sam ze sobą. Siebie nie oszukasz. Nie ma nic złego w przyznaniu, że straciłbyś dobrego partnera seksualnego albo że byłoby ci po prostu przykro.

Być może Wasza przyjaźń się w coś przerodzi

Przygotuj się na to, że przyjaźń może się i tak w jakiś sposób zmienić – trzeba mieć świadomość, że w wyniku stosunków seksualnych, przyjaźń może ulec pewnym zmianom. Widzisz zupełnie nową stronę tej osoby, której wcześniej nie widziałeś, w wyniku czego być może będziesz musiał zaktualizować swoją definicję przyjaźni.

Albo wszystko sprowadzi się tylko i wyłącznie do seksu bez zobowiązań

To, że tylko uprawiacie seks, nie znaczy, że nie musicie być ze sobą szczerzy – To, że nie chodzicie na wspólne randki nie oznacza, że jesteście w 100% wolni. Trzeba mimo wszystko uwzględniać drugą osobę w wielu decyzjach i ją o nich informować.

Jesteście przede wszystkim przyjaciółmi, a dopiero potem – sex friends

Pamiętaj, aby być dobrym przyjacielem. Jeśli zależy ci na tej osobie na tyle, by wcześniej pielęgnować z nią związek platoniczny, nie powinno to się kończyć tylko dlatego, że ze sobą sypiacie.

Nie myl przyjaciela z korzyściami z kimś w kategorii FWB ONS. Istnieje ogromna różnica między przyjacielem z korzyściami, a znajomym bez zobowiązań. Musisz mieć to na uwadze. Zawrzyjcie umowę z wyprzedzeniem i omówcie szczegóły tak by niej było niedomówień – w ten sposób nie zranisz drugiej osoby i tym samym obie strony układu będą szczęśliwe.

Wybierz odpowiedniego przyjaciela, którego będzie zadowalać relacja FWB

Zastanów się dokładnie, w jaki sposób może ewoluować twój związek z potencjalnym FWB, jeśli dodasz do niego seks, i jak sobie poradzisz, jeśli z jakiegoś powodu oddali to was od siebie. Nie chcesz stracić bliskiego powiernika, jeśli Twoja przygoda z FWB pójdzie nie tak.

Pamiętaj, że relacja może ulec zmianie i bycie FWB może nie pasować jednemu z Was

Ważne jest, aby zastanowić się, czy twoje podejście do związków pozwoli ci zaangażować się seksualnie w tą relację. Być może teraz wydaje Ci się, że taka relacja to najlepsze rozwiązanie i umiesz opanować uczucia. Ale wszystko może zmienić się już w trakcie trwania relacji.

Uprawiajcie bezpieczny seks – to dotyczy każdego rodzaju relacji, nie tylko tej FWB

Z definicji nie masz obowiązku być monogamistą ze swoim przyjacielem z korzyściami. Upewnijcie się więc, że stosujecie odpowiednie zabezpieczenie. Ma być wam dobrze, ale równie ważne jest bezpieczeństwo i komfort.

Komunikujcie się i wyznaczcie granice – to fundament zdrowego związku FWB

Jedynym sposobem, aby ten związek działał, jest to, że oboje jesteście całkowicie szczerzy na temat tego, jak się czujecie od samego początku i nadal mówicie o tym, gdy zajdzie taka potrzeba. To nie czas na wstydzenie się i granie w gierki.

Ustalcie dokładne wytyczne, tak, aby każdy z Was wiedział jakiej granicy nie może absolutnie przekroczyć. Możecie ustalić również takie szczegóły jak to ile razy w tygodniu się widujecie itd.

Nie traktujcie się jak stałych partnerów – nie o to chodzi w relacji friends with benefits

Niby oczywiste, a jednak nie do końca. Jesteście przyjaciółmi co oznacza, ze dobrze się razem bawicie i dogadujecie. I to jest super. Ale zastanów się dwa razy zanim umówicie się na randkę czy będziecie sobie towarzyszyć na spotkaniach rodzinnych czy weselach przyjaciół.

Kontrolujcie swoją zazdrość

Ludzie zazwyczaj nie są zazdrośni o innych znajomych, z którymi widują się ich przyjaciele. No chyba, że jednak darzą ich jakimś uczuciem. Więc jeśli zauważysz, że się denerwujesz gdy twój FWB rozmawia z innymi to zastanów się czy to nie najwyższych moment, aby zakończyć tą relację.

Starajcie się nie sprowadzać wszystkiego tylko do seksu – w końcu jesteście przede wszystkim przyjaciółmi

Jeśli jest to naprawdę FWB, a nie „ znajomość bez żadnych zobowiązań” to dobrze będzie jeśli dalej będziesz pielęgnować tą relację poza seksem. Tak by, gdy relacja dobiegnie końca dalej mieć przyjaciela.

Co jeśli pragnę czegoś więcej, niż FWB?

Jeśli na pewnym etapie tej relacji poczujesz, że jednak oczekujesz czegoś więcej to powinieneś poinformować o tym tą drugą osobę. Nie tłum tych emocji w sobie i nie licz na to, że Twój przyjaciel sam się zorientuje i wykona pierwszy krok.