10 najlepszych wskazówek na temat bezpiecznego seksu

Seks jest super, każdy z nas to rozumie, ale wiecie co jest jeszcze lepsze? Bezpieczny seks. W dzisiejszych czasach, gdy umówić się na seks możesz paroma kliknięciami myszki, odpowiednie zabezpieczanie się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową jest ważniejsze, niż kiedykolwiek.

Jak możemy odkrywać i cieszyć się naszą seksualnością i unikać infekcji przenoszonych drogą płciową? Wielu z nas zna podstawowe odpowiedzi, ale w chwili obecnej większość z nas w pewnym momencie nie skorzystała z prezerwatyw, co może zakończyć się nie tylko niechcianą ciążą, ale też różnego typu infekcjami i nawet zakażeniem wirusem HIV.

Skorzystaj z poniższych wskazówek, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo za każdym razem, bez ryzyka zajść w ciążę czy wystąpienia choroby wenerycznej.

Przynieś swoją własną prezerwatywę – stosunek płciowy bez prezerwatywy nie jest dobrym pomysłem

Nie polegaj na partnerze i nie przerzucaj na niego obowiązku posiadania prezerwatywy czy lubrykantu. Zawsze miej swoje i przed użyciem jednego, czy drugiego, zawsze sprawdź datę ważności. 

Odgrywaj role bezpieczniejszego seksu z przyjaciółmi – w ten sposób zrozumiesz cały wachlarz zachowań seksualnych

Strategie burzy mózgów dotyczące radzenia sobie z trudnymi reakcjami i ćwiczenia tego, co powiedzieć, mogą pomóc Ci poczuć się bardziej komfortowo i asertywnie, gdy przyjdzie czas na prawdziwe rozmowy o tym.  Najlepszy wkład i porady mogą pochodzić od osób, które dzielą się Twoimi doświadczeniami i naprawdę rozumieją Twoje obawy.

Zmniejsz ryzyko zakażeń tworząc granice

Z góry stwórz podstawowe ograniczenia i granice bezpieczniejszego seksu. Zapisanie ich może pomóc przypomnieć, że są ważne i nie podlegają negocjacjom.

Uważaj na alkohol – uprawianie seksu po pijaku może skutkować brakiem zabezpieczenia

Unikaj upijania się do takiego stopnia, ażeby Twój osąd stał się mniej obiektywny. 

Uczyń bezpieczny seks częścią seksu, a nie czymś, co przeszkadza w nim. Na przykład, miej do wyboru prezerwatywy dla kobiet i mężczyzn. 

Czy seks analny jest bezpieczny? Tak, jeśli robisz to w gumce

To, że uprawiając seks oralny czy analny nie zajdziesz w ciążę, wcale nie oznacza, że podczas stosunku analnego bądź oralnego ryzyko zakażenia jest znikome. Chcąc bezpiecznie uprawiać seks analny należy skorzystać ze środka antykoncepcyjnego w postaci prezerwatywy. Możesz z tego zrezygnować tylko i wyłącznie wtedy, gdy obydwoje z partnerem jesteście monogamistami i regularnie się badacie.

Porozmawiaj ze specjalistą od bezpiecznego seksu

Jeśli masz historię wykorzystywania seksualnego lub innych nadużyć i czujesz, że przeszkadza to twojej zdolności do bycia bezpiecznym, poszukaj pomocy terapeuty, doradcy lub grupy wsparcia, która pomoże ci w uzdrowieniu i pomoże ci wybrać partnerów i ustawienia seksualne dzięki czemu poczujesz się komfortowo.

Wybierz partnerów, którzy nie ponoszą odpowiedzialności za bezpieczniejszy seks. Poszukaj partnerów, którzy z przyjemnością będą dyskutować na temat bezpieczeństwa w seksie. 

Pracuj, aby móc bardziej szczerze rozmawiać o seksie i zdrowiu seksualnym z przyjaciółmi i partnerami. Łatwiej jest być bezpiecznym, gdy się nie wstydzisz.

Rozmowy o seksie mogą być trudne

Wielu z nas nauczono, że rozmowa o seksie nie jest romantyczna lub że miłe osoby nie rozmawiają o tym. Możemy jednak o tym rozmawiać, praktyka w takim wypadku pomaga ułatwić te rozmowy. Przede wszystkim musisz pamiętać o tym, że to Ty i Twój partner stwierdzacie, jak uprawiać sex i to od Was zależy która z metody antykoncepcji jest dla Was najlepszym rozwiązaniem.