Bezpieczne portale randkowe – jak uniknąć oszustwa online

Choć portale randkowe są świetnym sposobem na poznanie nowych ludzi, to nawet najlepsze portale randkowe są niekiedy miejscem, w którym dochodzi do oszustw. Aby uniknąć zostania oszukanym, pamiętaj o przestrzeganiu następujących wskazówek dotyczących randek online.

Czy portale randkowe są bezpieczne – czyli jak w bezpieczny sposób korzystać w portali randkowych

Opowiemy Ci jak rozpoznać to, który portal randkowy jest bezpieczny, których portali randkowych lepiej unikać i co robić, żeby poszukiwanie miłości na portalach randkowych było jak najbezpieczniejsze, bo przecież nikt nie chce, żeby radość z nawiązywania znajomości była przerwana przez jakiekolwiek oszustwo w przestworzach internetu, prawda?

Szybka weryfikacja faktów na portalu randkowym

Nie bój się wyszukać informacji w Google na temat kogoś, kogo właśnie poznałaś w sieci. Jeśli poznaliście się na Facebooku, użyj funkcji Google „Szukaj za pomocą obrazu”, aby sprawdzić, czy istnieje wiele profili w serwisach społecznościowych korzystających z tego samego zdjęcia. Jeśli osoba wysyłająca wiadomość nie jest jedyną osobą, która korzysta z tego zdjęcia profilowego, prawdopodobnie jest to fałszywe konto.

Zachowaj czujność tworząc swój profil

Fałszywe konta na Facebooku mają zwykle bardzo małą liczbę znajomych, zdjęcia bez tagów (lub bez tagów odsyłających do rzeczywistych stron na Facebooku), a na zdjęciach nie ma członków rodziny, przyjaciół ani zwyczajnych, codziennych przygód. Jeśli każde zdjęcie wygląda tak, jakby pochodziło prosto z portfolio, zastanów się, czy czai się za tym wszystkim prawdziwy człowiek.

Przeprowadź szczegółową profilu użytkowników, z którymi piszesz

Nawet jeśli Twoje pierwsze wyszukiwania w Google nie przynoszą niczego podejrzanego albo coś Cię niepokoi i nie jesteś pewna, co z tym zrobić – nie wahaj się i zamów weryfikację tej osoby. Jeśli dana osoba naprawdę ma na względzie Twoje dobro, nie będzie miała problemu, gdy później odkryje, że podjęłaś aktywne kroki, aby upewnić się, że wchodzisz w tę relację ostrożnie. 

Zapewnij sobie ochronę podczas korzystania z serwisu

Przejrzyj swoje ustawienia prywatności i uważaj, aby nie ujawniać zbyt wielu danych osobowych. Nawet jeśli rozmawiasz z kimś i czujesz, jakbyście znali się całe życie, musisz traktować go jak obcego – ponieważ mimo wszystko tak właśnie jest.

Kiedy w końcu umówicie się na spotkanie, zróbcie to w miejscu publicznym. Nie podawaj swojego adresu zamieszkania, dopóki nie poznasz tej osoby w realu i nie będziesz mieć pewności, że wszystko jest w porządku.

Spotkajcie się osobiście tak szybko jak to tylko możliwe

Zbyt proste jest nieujawnianie swoich sekretów lub jawne kłamanie, gdy wasz związek istnieje wyłącznie w wirtualnym świecie – w wiadomościach tekstowych lub nawet podczas rozmów telefonicznych. Każdy portal randkowy ma to do siebie, że zanim umówisz się na spotkanie w realu, przez jakiś czas Wasze rozmowy pozostaną tylko w wirtualnym świecie. Dlatego też chcąc mieć pewność, że piszesz z realną osobą, jak najszybciej przenieś randki internetowe do realnego świata. 

Jeśli odległość stanowi zbyt dużą przeszkodę, aby spotkać się w najbliższej przyszłości, przynajmniej zainstaluj Skype, aby dać wam obojgu szansę na zobaczenie się. Jeśli osoba, którą spotkałaś w Internecie, waha się przed spotkaniem w realu i nadal szuka wymówek, dlaczego nie może z Tobą rozmawiać przez Skype, związek prawdopodobnie nie ma przyszłości i może chodzić o jakiegoś rodzaju oszustwo.

Jeśli wygląda to zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe, prawdopodobnie tak jest

Ludzie mogą tworzyć wymarzone postacie w przestworzach serwisów randkowych. Jeśli osoba z którą piszesz za pośrednictwem aplikacji randkowej jest niczym model, chwali się swoim Lamborghini i twierdzi, że wynalazł bioniczną protezę – prawdopodobnie kłamie. Jeśli w ogóle istnieje. Jeśli coś brzmi dziwnie lub niewiarygodnie, zadawaj dodatkowe pytania. Jeśli osoba jest przesadnie defensywna, coś jest na rzeczy.

Nie spiesz się – czasami warto zaczekać

Uważaj na przedwczesne deklaracje miłości lub prośby o seksowne zdjęcia od Twojej sympatii online. Nie trać głowy dla kogoś, kogo nigdy nie spotkałeś. Nie masz pojęcia, w kim tak naprawdę się zakochujesz.

Nie bój się kogoś urazić lub sprawić, że poczuje się niekomfortowo

Jeśli ktoś jest wobec Ciebie nachalny online, masz pełne prawo zadawać tyle pytań, ile potrzeba, aby się uspokoić i upewnić. Żądanie potwierdzenia nieprawdopodobnych informacji nie jest nierozsądne. Jeśli on jest tym kimś, za kogo się podaje, sprawienie, że poczujesz się bezpiecznie, będzie dla niego priorytetem.

Opowiedz znajomym o związku online i o poznaniu nowego potencjalnego partnera

Podziel się kilkoma szczegółami z najbliższymi przyjaciółmi i zapytaj ich, czy nic ich nie niepokoi. Jeśli okazują troskę, potraktuj ją poważnie.

Bądź ze sobą szczera

Nie ignoruj żadnego wahania ani uczucia dyskomfortu. Nie powinnaś zmuszać się do inwestowania w związek z kimś, kogo nie spotkałaś osobiście. Nie pozwól, aby czarujący nieznajomy lub zbyt długi czas w samotności, których zepchnął Cię na skraj desperacji przekonał Cię do zaprzeczenia swoim przeczuciom dotyczącym nieznajomego, którego właśnie spotkałaś.

Choć internet wydaje się być idealnym miejscem w celu poznania nowych ludzi i nawiązania nowych znajomości, to należy zachować ostrożność – wiele kobiet i mężczyzn na myśl o umawianiu się na randki w sieci podnieca się tak bardzo, że zapominają oni o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Choć aplikacje randkowe i serwis randkowy jest świetny dla każdego, kto szuka swojej drugiej połówki, to korzystając z serwisu randkowego warto jest zachować ostrożność.

Pamiętaj: przezorny zawsze ubezpieczony! Zawsze. Bezpieczne portale randkowe i bezpieczeństwo na nich to kwestia, która jest szczególnie ważna, dlatego też korzystając z aplikacji randkowych pamiętaj o tym, że Twoje zdrowie i bezpieczeństwo jest najważniejsze.