Chcecie umówić się na randkę? Kolor czerwony Wam w tym pomoże!

Kolor czerwony jest powszechnie uznawany za kojarzący się z pasją i seksualnością. Czerwone jabłko Ewy jest symbolem uwodzenia. Kartki walentynkowe, symbolizujące romantyczną miłość, są zazwyczaj czerwone. W filmach – od Marilyn Monroe po bajkową Jessicę Rabbit (kultową postać w swojej obcisłej czerwonej sukience) – piękne kobiety noszą kolor czerwony. Ale czy istnieje jakiś naukowy dowód na to, że czerwień rzeczywiście kojarzy się z pasją i atrakcyjnością? Czy sam kolor może sprawić, że mężczyźni inaczej postrzegają kobiety – jako piękniejsze i bardziej atrakcyjne?

Fenomen koloru czerwonego, czyli czemu kolor czerwony jest kolorem pożądania

Naukowcy przeprowadzili niedawno kilka eksperymentów, aby sprawdzić, czy czerwień naprawdę zwiększa atrakcyjność kobiet. Kilku grupom mężczyzn przedstawiono czarno-białe zdjęcie głowy i górnej części tułowia tej samej kobiety. Mężczyźni z jednej grupy oglądali zdjęcie na czerwonym tle, podczas gdy mężczyźni z innych grup oglądali to samo zdjęcie, ale na tle w innych kolorach – białym, zielonym lub niebieskim. Mężczyźni, którzy patrzyli na kobietę na czerwonym tle, postrzegali ją jako atrakcyjniejszą, bardziej pożądaną i seksowniejszą.

Co więcej, wyrazili większą chęć umówienia się z nią, a nawet wydawania na nią więcej pieniędzy na randce. Pamiętaj, wszyscy mężczyźni widzieli dokładnie to samo zdjęcie. Co ciekawe, nie mieli pojęcia, że to kolor wpływa na ich decyzje. Wszystkich zapytano, co ich zdaniem najbardziej wpływa na ich percepcję: wyraz twarzy kobiety, sposób, w jaki jest ubrana czy kolor tła. Według nich kolor miał najmniejszy wpływ na tę decyzję.

Czerwony kolor – barwa, która sprawia, że czujemy pewność siebie i wiele więcej

Naukowcy przeprowadzili kilka eksperymentów z różnymi zdjęciami i różnymi cechami fizycznymi, wyrazem twarzy i ubiorem. Pokazali zdjęcia blondynek i brunetek; kobiet, które nosiły swetry z golfem i kobiet w zapinanych na guziki koszulach w paski; kobiet uśmiechniętych i kobiet o neutralnym wyrazie twarzy. Porównali czerwone tło z szarym, zielonym i niebieskim, a także z białym. W jednym eksperymencie, zamiast zmieniania tła obrazu, naukowcy zabarwiali koszulę kobiety na czerwono, niebiesko, zielono lub szaro. Wyniki były zawsze podobne. Mężczyźni postrzegali kobietę ze zdjęcia na czerwonym tle lub w czerwonej koszuli jako bardziej atrakcyjną i byli bardziej zainteresowani umawianiem się z nią niż z tą samą kobietą na innym tle lub w koszuli w innym kolorze.

Aby zweryfikować zakres wpływu barw czerwieni, poproszono mężczyzn, aby ocenili kobietę na podstawie aspektów niezwiązanych z atrakcyjnością fizyczną – mieli określić, czy jest sympatyczna, miła, uczciwa, przyjazna, inteligentna i życzliwa. Kolor czerwony nie miała wpływu na ocenę tego, czy kobieta jest sympatyczna i inteligentna. Oznacza to, że mężczyźni nie postrzegali kobiety na czerwonym tle jako bardziej (lub mniej) miłej, inteligentnej lub życzliwej niż (tej samej) kobiety na innym tle.

Choć wiemy, że czerwień kojarzy się z miłością i namiętnością, niewielu z nas pewnie spodziewałoby się, że zwykła zmiana koloru tła na zdjęciu kobiety tak mocno wpłynie na osądy mężczyzn na jej temat i ich chęć, aby się z nią umawiać. Oczywiście dobór koloru (nawet czerwony) nie jest decydującym czynnikiem – jest tylko jednym z wielu elementów całości. Niezaprzeczalnie jednak kolor czerwony ma silny wpływ i wzięcie go pod uwagę może mieć znaczenie.

Kobiety często zastanawiają się, w co się ubrać na co dzień – cóż, jeśli chcesz wyglądać atrakcyjniej dla mężczyzn, czerwony jest teraz kolorem potwierdzonym naukowo. Czerwona bluzka lub czerwona czapka sprawią, że wyróżnisz się w tłumie, ale ten sam efekt wywoła z mniej rzucający się w oczy czerwony element, taki jak szalik, wstążka, szminka, a nawet zwykła czerwona koszulka dobrana do niebieskich dżinsów. Oczywiście kolor czerwony może zostać również nadużyty – to tak, jakby dodać za dużo ostrej przyprawy do jedzenia. Dlatego warto również wiedzieć, kiedy nie nosić czerwonego, na przykład, gdy sygnalizowanie atrakcyjności jest z jakiś przyczyn niewłaściwe.

Kiedy planujesz pójść na jakiekolwiek spotkanie, czy to biznesowe, towarzyskie czy romantyczne, możesz zadać sobie pytanie: „Jak chcę być postrzegana?”. Na podstawie swojej odpowiedzi zdecyduj o kolorze stroju. Z drugiej strony możesz zdecydować, że tak naprawdę nie obchodzi Cię, jak jesteś postrzegana i ubierasz tylko to, co lubisz i co sprawia, że czujesz się komfortowo i wygodnie. Pamiętaj, jeśli spotkasz miłość swojego życia, to żaden kolor Ci w tym nie przeszkodzi!